باشگاه فرهنگی ورزشی شهروند نکا

 
گفتگوی اختصاصی با مهدی نعمتی سرمربی شهرداری نکا
نویسنده : علی سفیدیان - ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۱/۱٠/۱۳
 

گفتگوی اختصاصی با مهدی نعمتی مربی اسبق راه ساری را در زیر می خوانید:

 * انتخاب تان را به عنوان سرمربی جدید تیم فوتسال شهرداری نکاء تبریک می گوییم.

در ابتدا بفرمائید چطور شد پیشنهاد مسئولان این تیم را پذیرفتید؟
دوستان در تیم شهرداری نکاء به بنده پیشنهاد سرمربیگری این تیم را دادند. بنده احساس کردم که می توانم به آنها کمک کنم و پذیرفتم تا در خدمت این تیم مردمی باشم. وقتی وضعیت نامساعد این تیم در جدول را دیدم و با این احتساب که اگر این تیم به دسته دوم سقوط کند یک سهمیه از استان کم می شود، لذا بدون هیچ چشمداشتی تصمیم گرفتم که با این تیم همکاری کنم تا ضمن حفظ این سهمیه در سالهای آینده بتوانیم دومین تیم مازندرانی را در لیگ برتر فوتسال کشور ببینیم.

*  هدف شما در نیم فصل دوم مسابقات چیست؟ آیا برای بقا تلاش می کنید یا نگاهی به صعود هم دارید؟
با توجه به اینکه ما با تیم قعر جدولی تنها 2 امتیاز فاصله داریم طبیعتاً در درجه اول باید برای بقا تلاش کنیم. از طرفی با تیم صدر جدول هم فاصله 11 امتیازی داریم. بنابراین شانس ما برای صعود حدود 5 درصد است که ما در این مورد نا امید نیستیم و تا روز آخر تلاش می کنیم.

* بعد از دو جلسه تمرین با تیم شهرداری نکاء وضعیت این تیم را چگونه ارزیابی می کنید؟
به شخصه اعتقاد دارم اگر از ابتدای فصل روی این تیم کمی بیشتر کار می شد الان وضعیت این تیم به مراتب بهتر بود و تیم انگیزه صعود به لیگ برتر را داشت. چرا که تیمی که برای اولین بار در لیگ دسته اول شرکت می کند انگیزه های فراوانی برای صعود دارد اما در سالهای بعد این انگیزه فروکش می کند. در ابتدای ورودم به شهرداری نکاء شادابی و نشاط  در این تیم در سطح پایینی بوده است. با توجه به تجربه چندین ساله ای که در اختیار دارم سعی کردم در این دو جلسه این نقیصه را برطرف کنیم و به ترمیم آن بپردازم و ان شاالله امیدوارم بتوانیم در ادامه، سازماندهی تیم را برای انجام مسابقه بهتر کنیم. به نظرم تیم کمی از هم گسسته بازی می کند و پیوستگی لازم در بین بازیکنان دیده نمی شود. این امر با چند جلسه تمرین قابل حل نیست و باید به مرور زمان آن را حل کرد.
* با توجه به شرایط نامساعد تیم قبل از شروع لیگ، فکر نمی کنید عدم وجود شادابی لازم در تیم که شما به آن اشاره کردید به نداشتن بدنسازی مناسب در تمرینات پیش فصل مرتبط باشد؟
ببینید هر تیمی شرایط خاص خودش را دارد. با توجه به اینکه فاصله زمانی صعود تیم شهرداری نکاء به لیگ دسته اول تا شروع این بازیها چندان زیاد نبوده است، بنابراین می توان گفت این تیم در شرایط مسابقه قرار داشت. در واقع شهرداری نکاء این برتری را نسبت به رقیبانش داشته است اما از طرفی دیگر فرصتی برای سازماندهی تیم برای حضور در لیگ دسته اول نداشت. در واقع این تیم با همان شرایط لیگ دسته دوم در لیگ یک حاضر شد. یقیناً حرف شما درست است. نبود زمان برای برنامه ریزی مناسب جهت حضور تیم در لیگ دسته اول باعث شد تا تمرینات پیش فصل به خوبی انجام نشود.

* برای نیم فصل دوم تغییری در کادر فنی شهرداری نکاء نخواهید داد؟
ما در نیم فصل دوم 7 مسابقه برای مدت زمان حدود 2 ماه داریم. بنابراین ایجاد تغییرات می تواند تبعات منفی داشته باشد و شاید برخلاف تصور ما به تیم ضرر برساند. باید در نظر داشت که زمان زیادی هم تا اولین مسابقه مان در نیم فصل دوم باقی نمانده است. به همین دلیل به تغییر در کادر فنی فکر نمی کنم و با کادر قبلی به کار در شهرداری نکاء ادامه خواهم داد.

* در صورتی که شهرداری نکاء را در لیگ دسته اول امسال حفظ کنید آیا برنامه ای هم برای حضور در فصل آینده در این تیم دارید؟
به شخصه علاقه مندم تا در صورت ماندن این تیم در لیگ دسته اول، سال آینده نیز با این تیم همکاری کنم و دوست دارم اولین فردی باشم که در فوتسال مازندران 2 تیم (شهروند ساری و شهرداری نکاء) را به لیگ برتر هدایت می کنم و ان شاالله سعی می کنم تا این امر را محقق کنم.

* با این حساب به نوعی شما قول صعود به لیگ برتر را به هواداران شهرداری نکاء داده اید.
کسی نمی تواند در مورد اتفاقات آینده قولی بدهد. اما تمام تلاش و کوشش ما این است که ساختار تیم شهرداری نکاء به گونه ای شود که بتواند در سال آینده لیگ برتری شود. لازمه این امر، تقویت کادر فنی، تقویت بازیکنان و حمایت مسئولان است و بدون وجود آنها نمی توان قولی به کسی داد.

* شما در جلسه معارفه خود در بین بازیکنان گفتید که نسبت به فوتسال شهرستان نکاء دینی دارید که باید آن را اداء کنید. در این باره توضیح می دهید؟
من چند سال قبل در نکاء حضور داشتم و بسیار دوست داشتم تا از لیگ های پایین تر تیم نکاء را به لیگ های بالاتر هدایت کنم. ما در آن سال با تیم میثاق تهران که در حال حاضر در لیگ برتر حضور دارد، همگروه بودیم. متأسفانه در آن سال توفیق نشد تا بتوانم این موضوع را عملی کنیم. به همین خاطر به فوتسال شهرستان نکاء احساس دین می کنم و امیدوارم بتوانم آن را به خوبی اداء کنم.

* آقای نعمتی؛ فوتسال و در نگاهی کلی تر فوتبال مازندران هیچ گاه به جایگاه واقعی خود در کشور نرسیده است. شما چه علت یا عللی را در این امر موثر می دانید؟
مازندران از معدود استان هایی است که در لیگ برتر فوتسال کشور 3 تیم داشته است. در ابتدا باید دنبال پاسخ این سوال بود که چرا دو تیم شهرداری تنکابن و فجر قائم گلوگاه از لیگ برتر کنار رفته اند و حتی منحل شده اند؟
من فکر می کنم اولاً در مازندران عزمی وجود ندارد تا به ادامه حیات تیم های استان کمکی صورت گیرد. دومین مسئله تفرقه آراء بین شهرستان های مازندران است که متأسفانه این مورد ضربات جبران ناپذیری را به پیکره فوتسال مازندران وارد آورده است. تفرقه بین شهرهایی همچون آمل، بابل، ساری، گلوگاه و تنکابن باعث شد تا پیشرفت فوتسال مازندران به طرز چشمگیری کاهش یابد.

* در واقع شما معتقدید که وحدت رویه ای برای پیشرفت در بین شهرستان های مازندران وجود نداشت.
دقیقاً همین طور است. هیچ تیمی تلاش نکرد تا به تیم هم استانی خود کمک کند. اگر کمی نگاه ها مثبت تر بود و همکاری و همیاری در بین تیم های ما بیش تر می شد قطعاً جایگاه فوتسال مازندران بسیار بالاتر از آن چیزی بود که امروز در آن قرار دارد. باید قبول کنیم که اگر در هیئت رئیسه فوتسال کشور فردی را نداشتیم در سال قبل راه ساری را نیز از دست داده بودیم و شاید این تیم ریشه دار نیز به سرنوشت تیم های تنکابن و گلوگاه دچار می شد.

* بنابراین به زعم شما سوء مدیریت موثرترین دلیل عدم پیشرفت فوتسال مازندران در سالیان اخیر بوده است.
می توانم بگویم که برای تیم های فوتسال مازندران مدیریت راهبردی وجود نداشت. در حالی که فعال ترین استان کشور در زمینه فوتسال بدون شک مازندران است. بعد از بحث مدیریت، می توان منابع محدود مالی را مهم ترین عامل عدم موفقیت فوتسال استان دانست. صنعت جایگاه خوبی در مازندران ندارد و حتی اندک شرکت های صنعتی هم تمایلی برای سرمایه گذاری در ورزش ندارند. صنایع چوب و کاغذ و کارخانه سیمان مازندران با آن همه درآمد هیچ وقت در ورزش ورود نکرده اند.
در مرحله بعد هم مدیران تیم ها را می توان مقصر دانست. امتیازات به نام مدیران تیم هاست و آنها می خواهند از منابع دولتی استفاده کنند بدون اینکه بخواهند برای آنها هیچ گونه امتیازی قائل شوند.

* راهکار شما برای برون رفت از این وضعیت چیست؟
ببینید بنده هیچ مسئولیت اجرایی در امر ورزش و فوتسال ندارم و اطلاع دقیق ندارم که مسئولان امر چه کارهایی را انجام داده اند و جوابی نگرفته اند. اگر بنده از کارهای صورت گرفته اطلاعی داشته باشم می توانم با ارائه راهکارهای لازم در به حداقل رساندن این مشکلات قدمی بردارم.

* در پایان اگر صحبت خاصی مانده بفرمائید.
از حمایت شما اصحاب رسانه تقدیر و تشکر می کنم و امیدوارم بتوانیم با ادامه این حمایت ها نتایج درخور شأنی را برای فوتسال شهرستان نکاء و استان مازندران کسب کنیم و دل هواداران شهرداری نکاء را شاد کنیم.

          منبع مازند لیگ