حواشی آخرین روز لیگ دسته یک فوتسال ایران

حواشی دو بازی مهم روز آخر لیگ دسته یک فوتسال ایران که منجر به صعود پرسپولیس بهزیستی و فردوسی مشهد به پلی‌اف لیگ برتر شد.

 لیگ دسته یک فوتسال ایران در حالی مرحله گروهی خود را پشت سرگذاشت که تیم‌های مقاومت البرز و فردوسی از گروه (ب) و تیم‌های ایساتیس یزد و پرسپولیس تهران از گروه (الف) راهی پلی‌آف صعود به لیگ برتر شدند تا بعد از انجام دو بازی رفت و برگشت چهره دو تیم صعود کننده به لیگ برتر ۹۳ مشخص شود.

اما روز آخر این مسابقات خالی از حاشیه و تنش نبود٬ مربیان و مسئولین تیم‌هایی که نتوانستند جواز صعود به مرحله حذفی را بگیرند نسبت به نتایج تیم‌های صعود کننده شک و شبهه بسیار وارد کرده‌اند. این شبهات جدای از این که متوجه مسئولین تیم‌های رقیب باشد بیشتر دامان‌گیر مسئولین و بالانشینان فدراسیون است که با مدیریت ضعیف خود در حساس‌ترین روزهای لیگ یک باعث بوجود آمدن اینگونه بی‌نظمی‌ها و بی‌قانونی‌ها در برگزاری مسابقات هفته‌های پایانی لیگ یک شده‌اند.

ماجرا را به گذشته و سه٬ چهار هفته پایانی مسابقات نمیبریم و اتفاقات بعضا عجیب آن هفته‌ها را بررسی نمی‌کنیم که بررسی آن اتفاقات خود مجال دیگر طلب میکند.

ابتدا به گروه ب می‌رویم جایی که چهار تیم فردوسی مشهد٬ شهرداری نیک اندیش اصفهان٬ پنت هوس مشهد و لبنیات ارژن شیراز دارای شانس صعود به پلی‌آف بودند. در حالی که قرار بود تمام بازی‌های هفته آخر راس ساعت ۱۵:۰۰ آغاز شود تنها یک دیدار با نیم ساعت تاخیر شروع شد٬ دیدار دو تیم فردوسی مشهد و نفت امیدیه. دیدار تاثیر گذار برای هر دو تیم٬ فردوسی در صورت پیروزی تحت هر شرایطی به پلی‌آف صعود می‌کرد و نفت امیدیه در صورت باخت شهرداری نکا و پیروزی خودش مقابل فردوسی به لیگ دو سقوط نمی‌کرد. شروع با نیم ساعت تاخیر بدلیل گم شدن کاروان نفت امیدیه در شهر مشهد (!!!) یکی از عجایب فوتسال ایران است. کاروان نفت در حالی در شهر مشهد سرگردان بوده‌است که این تیم باید قبل از بازی مسیر حرکت را مشخص کند و صبح روز بازی در جلسه هماهنگی آدرس محل بازی و حتی محل بازی را بخوبی بررسی کند و جالب‌تر این‌که به گفته منابع خبری ما حتی جلسه هماهنگی قبل از بازی نیز انجام نشده‌است.

اما مسئله مهمتر از دیر رسیدن و تاخیر نیم ساعته در بازی عدم اعلام این تاخیر نیم ساعته توسط ناظر بازی به ناظرین دو بازی حساس نیک اندیش – لبنیات ارژن و شهرداری نکا – پنت هوس است٬ که این دو بازی هم در صورت امکان با تاخیر آغاز شود٬ و همین عدم مدیریت صحیح است که شائبه تبانی و تاخیر عمدی در شروع بازی را در ذهن ایجاد کرده‌است. یکی از مسئولین ارژن در این‌باره به خبرنگار ما گفت:” چیزی نمی ‌توان گفت جز عدم مدیریت مسئولین کمیته فوتسال. تیم ما برای بار دوم از این موضوع ضربه خود٬ سال گذشته هم با تاخیر در شروع بازی هلال احمر – میثاق تیم ما در حالی که با باخت هلال احمر تو لیگ باقی میماند٬ به لیگ یک سقوط کرد. امسال هم با این تاخیری که ایجاد شد و این که فردوسی با علم با نتیجه بازی‌ها میدانست که فقط با برد به پلی‌آف صعود می‌کند و نفت امیدیه  هم با پیروزی شهرداری نکا٫ تحت هر شرایطی به لیگ دو سقوط کرده بود٬ نتیجه طوری رقم خورد که ما از صعود به پلی‌آف محروم شدیم. ما در این شرایط از کمیته اخلاق و کمیته انظباطی فدراسیون فوتبال درخواست ورود به قضیه را داریم.”. و سوالی که پاسخ به آن خیلی از مسائل را حل می‌کند. آیا با مدیریتی صحیح٬ نمیشد از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کرد؟ آیا امکان برگزاری همزمان این سه بازی حساس نبود؟ در صورت وقوع عمدی این اتفاق حق تضعیع شده بازیکنان ارژن و مردم شیراز را چه کسی پرداخت خواهد کرد؟

و داستان جالب گروه الف در هفته آخر٬ جایی که دو تیم پرسپولیس و کشاورز قزوین بیشترین بخت را برای صعود داشتند. در حالی که تیم برنا بنا بر اعلام مسئولین‌اش قصد حضور در قزوین و برگزاری بازی با تیم کشاورز را نداشت٬ مسئولین کشاورز با رایزنی‌های مختلف توانستند نظر مسئولین تیم برنا را تغییر دهند تا شایعه تبانی و عدم حضور عمدی تیم برنا در شهر پخش نشود. این در حالی بود که برخی سایت‌ها از پرداخت هزینه سفر تیم برنا توسط مسئولین تیم کشاورز خبر میداند. این بازی به طرز عجیبی ۸ بر ۲ در نیمه اول به پایان رسید و در حالی که ۱۰ دقیقه و ۲۳ ثانیه مانده بود به پایان و بازی با نتیجه ۱۰ بر ۲ به سود کشاورز در جریان بود مربی تیم برنا تیم خودش را بدلیل آنچه پرتاب بطری توسط تماشاگران تیم قزوین اعلام کرد از زمین بازی بیرون کشید. تا شایعه تاخیر عمدی در بازی در شهر پخش شود. برد ۵ بر ۴ پرسپولیس مقابل مقاومت کرمان این تیم را با تفاضل 21+ بالاتر از کشاورز در مکان دوم جدول قرار میداد و کشاورز برای صعود نیاز به برد با ۱۶ گل اختلاف داشت. حال سوال اینجاست که تماشاگران قزوینی در حالی که تیمشان شانس داشت تا در این بازی عجیب (!) برنا را حتی با اختلافی نجومی (!) شکست دهد چرا باید با پرتاب بطری آب به داخل زمین این شانس را از تیم شهرشان بگیرند؟ چرا مسئولین تیم برنا حاضر نشدند بازی را ادامه بدهند؟ آیا عوامل پشت پرده و مسائل خارج از عرف و اخلاق باعث ادامه پیدا نکردن بازی توسط تیم برنا شد؟ آیا به قول استاد اخلاق فوتبال حاج محمد مایلی‌کهن این‌بار هم کارت به کارتی در جریان بوده‌است؟

سوال کلی ما از مسئولین کمیته فوتسال و کمیته انظباطی و کمیته اخلاق فدراسیون است. چرا نباید هفته‌های آخر لیگ یک فوتسال در جوی آرام و بدور از هرگونه شایعه و شائبه برگزار شود؟ چرا با عدم اعلام نتایج قطعی بازی‌های نیمه‌کاره لیگ یک که اتفاقا یک سوی این بازی‌ها تیم‌هایی قرار دارند که یا بدنبال صعود بوده‌اند یا بدنبال عدم سقوط٬ تکلیف امتیازهای این دیدارها را مشخص نمی‌کنید؟ احکام شرطی و غیر قطعی چرا باید وجود داشته‌ باشند؟ تا کی باید شاهد قطع شدن بازی توسط تیم‌ها باشیم در حالی که هیچ‌گونه جریمه سنگینی برای این تیم‌های ترک زمین کرده (چه به حق و چه به ناحق) در نظر گرفته نشده‌است؟

ما هنوز آرای جنجالی و صعود و سقوط‌های پشت میزی تیم‌های مختلف در این چند سال اخیر را فراموش نکرده‌ایم. تنها خواسته ما به عنوان نخست عاشقان فوتسال ایران و در مرحله دوم به عنوان خبرنگاران عرصه فوتسال از کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال این‌است که با جدیت و صلابت و بدور از هرگونه کدخدا منشی و مصلحت اندیشی به نتایج هفته‌های آخر لیگ دسته یک فوتسال ورود کنید و هرگونه شک و شبهه را از اذهان طرفداران این رشته ورزشی پاک کنید.

در مطالب بعدی زوایا و نقاط تاریک دیگری را از لیگ دسته یک بازگو خواهیم کرد و نتیجه‌گیری کلی را از این اتفاقات بر عهده شما خوانندگان فهیم میگذاریم. به امید روزی که فوتسال ما از هر گونه تباهی و فساد پاک شود.

منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی فوتسال ایران

/ 1 نظر / 16 بازدید
حمیدرضا

تفسیر جامع و کاملی بود و الحق بقا شهرداری در سه بازی آخر که خوشبین ترین هوادار شهرداری هم پیش بینی نمیکرد کم از صعود به لیگ برتر نبود و نباید از نقش پر رنگ هواداران در دو بازی آخر خانگی گذشت....